
Dýchání a emoce
Dechové techniky pro lepší náladu a emoční zdraví
Věděli jste, že způsob, jakým dýcháte, může přímo ovlivnit vaše emoce, stres i celkovou pohodu? Dech není jen fyziologická funkce – je to mocný nástroj, který můžete využít k uklidnění mysli, snížení napětí a lepšímu propojení se svým tělem. Naučte se, jak správné dýchání pomáhá regulovat emoce a proč je klíčem k vnitřní rovnováze. Dýchejte vědomě a objevte, jak může práce s dechem změnit váš každodenní život.
Mezi dechem a nervovým systémem je úzká spojitost. Jak dýcháme ovlivňuje, jakým způsobem funguje náš nervový systém. Pozorováním dechu můžete zvýšit vnímavost ke svému tělu, dříve rozpoznat své aktuální rozpoložení a včas na něj reagovat. Můžete se také naučit s dechem jednoduše pracovat pro cílenou změnu svého emocionálního stavu, zvládání stresu, zlepšení pozornosti nebo k odpočinku.
Jak může práce s dechem změnit náš fyzický stav i náladu
- Rychlejší a energické dýchání s důrazem na nádech aktivuje sympatický nervový systém, což vede k celkovému nabuzení, zvýšení energie a zlepšení pozornosti a soustředění.
- Naopak klidné, hluboké dýchání do břicha s delším výdechem aktivuje parasympatický nervový systém, snižuje hladinu kortizolu a dalších stresových hormonů, zastavuje stresovou reakci, navozuje pocit klidu a podporuje relaxaci.

Pozorujte dech, prozradí vám, jak vám je
Vnímejte vlastní tělo v různých situacích. Právě dech je tím nejsnazším, čím můžete začít. Všimněte si, jak jste zvyklí dýchat normálně v průběhu běžného dne, když se nic zvláštního neděje. Jaký je váš dech?
- Rychlý nebo pomalý?
- Pravidelný nebo nepravidelný?
- Mělký nebo hluboký?
- Dýcháte nosem nebo ústy?
- Nadechujete se do horní části plic (zvedá se vám hrudník nebo ramena) nebo spíše do spodní části plic (zvedá se vám břicho)?
- Jak se při tom celkově cítíte fyzicky, psychicky, jaké emoce vnímáte?
Jak se váš dech mění, když jste ve stresu, zažíváte úzkost, frustraci nebo hněv?
Jak dýcháte, když máte dobrou náladu a jste plní energie?
Jaký je váš dech, když jste klidní a příjemně uvolnění?
Sledování způsobu, jakým dýcháte, vám pomůže naučit se rozpoznávat konkrétní fyzické a emocionální stavy.

Jak správně dýchat? Zavřete pusu!
Pokud právě nemluvíte nebo nemáte fyzickou zátěž, měli byste dýchat výhradně nosem. Vzduch, který se pak proudí dál do našeho těla, je už zahřátý, zvlhčený a je z něj odfiltrovaná naprostá většina nečistot, prachu, virů a bakterií. Ty se jinak při dýchání ústy volně dostávají do plic a jsou příčinou řady respiračních onemocnění. Jestliže jste zvyklí dýchat nosem, je pravděpodobnost, že se například během chřipkového období nakazíte od ostatních mnohonásobně nižší, než pokud běžně dýcháte ústy. Samotné dýchání nosem podporuje jeho správnou funkci i schopnost čistění a pomáhá předcházet problémům s opakovanými rýmami, ucpaným nosem i chrápáním. Dýchání nosem také vyžaduje zapojení bránice, které podporuje hlubší relaxaci a lepší okysličení těla.
Naopak pokud často dýcháte s otevřenou pusou, můžete trpět častými infekcemi dýchacích cest, suchem v ústech, ale také častějšími zubními kazy v důsledku změněného pH v ústech. Dýchání pusou ale může vést i k horší kvalitě spánku a častější potřebě chodit v noci na záchod. Způsobuje dokonce i změnu hladiny některých hormonů a k problémům se soustředěním či úzkostí.
Dýchání nosem je klíčové pro naše zdraví, přirozeně reguluje nervový systém a pomáhá udržovat fyzickou i mentální rovnováhu.
Využijte svůj dech pro práci s emocemi
Jak využít dech k tomu, abychom se dokázali uklidnit během stresujících situací, nabudit se při nedostatku energie, zlepšit pozornost nebo podpořit odpočinek? Je to velice snadné a zvládne to naprosto každý. Zkuste následující techniky:
- Uklidnění a napojení na tělo: Pouhé pozorování dechu, aniž bychom jej měnili, často vede k okamžitému uklidnění a "ukotvení" ve vlastním těle, díky čemuž snižuje stres a obtížné emoce. Váš mozek díky zaměření na dech dostane pauzu od splašených a úzkostných myšlenek. Všímejte si, jak vzduch vstupuje nosem do těla, postupuje dále do plic a poté se vrací zpět nahoru a opouští tělo.
- Snížení stresu a podpora relaxace: Pomalé, hluboké dýchání "do břicha" s delším výdechem než nádechem zastavuje stresovou reakci a vede k fyzickému i psychickému uklidnění. Je ideální pro omezení stresu během náročného dne, pro snížení napětí po příchodu z práce nebo pro navození celkového uvolnění před spaním. Můžete přidat zastavení dechu po výdechu, ale pouze pokud je vám to příjemné.
- Zvládání úzkosti, strachu a nervozity: Při velkém napětí není pomalé hluboké dýchání vždy možné, proto můžete vyzkoušet metodu 4-4-4-4, nádech na 4 sekundy, zastavení po nádechu na 4 sekundy, výdech 4 sekundy, zastavení po výdechu 4 sekundy a opakujte alespoň minutu. Trvání jednotlivých fází můžete zkrátit nebo prodloužit podle potřeby, ale všechny fáze by měly být stejně dlouhé. Pravidelný rytmus dýchání pomáhá zklidnit nervový systém, celé tělo i náš psychický stav.
- Probuzení a zvýšení energie při únavě: Ráno po probuzení nebo kdykoliv v průběhu dne se budete cítit unavení a málo soustředění, můžete použít energizující dýchání - rychlý hluboký nádech nosem nejdříve do břicha a poté do hrudníku tak, aby se celé plíce naplnily vzduchem, a volný výdech ústy. Nádech by měl být delší a výraznější než výdech. Pokud chcete, můžete přidat krátké zastavení dechu po nádechu.

Najděte si čas k nadechnutí
Výhodou dechových cvičení je jejich nenáročnost. Můžete je dělat naprosto kdekoliv, kdykoliv, a jak dlouho chcete. Pokud nemáte čas, i pouhá 2-3 hluboká nadechnutí a výdechy už mají měřitelný vliv na náš fyziologický a emocionální stav.
Začleňte do svého dne prostor k nadechnutí - po probuzení, při pití ranní kávy, o obědové pauze, při příchodu domů z práce, po ulehnutí do postele... nebo kdykoliv jindy vám vyhovuje. Pomůže vám to uklidnit se, odbourat akutní stres a na moment vnímat sebe a své tělo.
Pravidelným využíváním dechových technik neztratíte žádný čas a prospějete svému fyzickému zdraví, duševnímu zdraví i emoční rovnováze.

Dýchání jako součást vašeho běžného dne
Tady je pár tipů, kdy může být zvláště užitečné využít výše uvedené dechové techniky:
- Ráno až vstanete, se postavte k otevřenému oknu a 1-2 minuty zhluboka dýchejte čerstvý vzduch. Použijte rychlý, energizující dech, abyste se zbavili ospalosti a kompletně se probudili.
- Během dne mějte nastavenou upomínku na mobilu. Při upozornění se na chvíli zastavte a pozorujte tělo a dech. Pokud si uvědomíte, že jste ve stresu, použijte uklidňující dech pro zmírnění napětí. Pokud jste unavení a nesoustředění, využijte rychlý dech pro zvýšení energie.
- Uklidňující dech je ideální použít také na konci náročného dne (po návratu z práce, ze školy, po dokončení domácích prací...) nebo přímo před spaním.
Zdroje:
FINCHAM, Guy William, STRAUSS, Clara, MONTERO-MARIN, Jesus a CAVANAGH, Kate. Effect of breathwork on stress and mental health: A meta-analysis of randomised-controlled trials. Scientific Reports [online]. 2023, vol. 13, article no. 432 [cit. 2025-04-06]. DOI: 10.1038/s41598-022-27247-y. Dostupné z: https://www.nature.com/articles/s41598-022-27247-y
SHEIKH, Sara, ROSTAMI, Asma, SHAHBAZI, Azam, ABDOLLAHI NEZHAD, Fahime, KHAZAI, Omonabi a ARBABISARJOU, Azizollah. Clinical effectiveness of guided breathing exercises in reducing anxiety, stress, and depression in COVID-19 patients. Scientific Reports [online]. 2024, vol. 14, article no. 26620 [cit. 2025-04-06]. DOI: 10.1038/s41598-024-78162-3. Dostupné z: https://www.nature.com/articles/s41598-024-78162-3
SEPPÄLÄ, Emma, BRADLEY, Christina a GOLDSTEIN, Michael R. Research: Why Breathing Is So Effective at Reducing Stress. Harvard Business Review [online]. 29. září 2020 [cit. 2025-04-06]. Dostupné z: https://hbr.org/2020/09/research-why-breathing-is-so-effective-at-reducing-stress
ZACCARO, Andrea, PIARULLI, Andrea, LAURENTI, Isabella, GARBARINO, Silvia a MENICHELLI, Andrea. How Breath-Control Can Change Your Life: A Systematic Review on Psycho-Physiological Correlates of Slow Breathing. Frontiers in Human Neuroscience [online]. 2018, roč. 12, čl. 353 [cit. 2025-04-06]. DOI: 10.3389/fnhum.2018.00353. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/journals/human-neuroscience/articles/10.3389/fnhum.2018.00353/full
BENTLEY, Tanya G. K., D'ANDREA-PENNA, Gina, RAKIC, Marina, ARCE, Nick, LAFAILLE, Michelle, BERMAN, Rachel, COOLEY, Katie a SPRIMONT, Preston. Breathing Practices for Stress and Anxiety Reduction: Conceptual Framework of Implementation Guidelines Based on a Systematic Review of the Published Literature. Brain Sciences [online]. 2023, roč. 13, č. 12, čl. 1612 [cit. 2025-04-06]. DOI: 10.3390/brainsci13121612. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10741869/
TAVOIAN, Dallin a CRAIGHEAD, Daniel H. Deep breathing exercise at work: Potential applications and impact. Frontiers in Physiology [online]. 2023, roč. 14, čl. 1040091 [cit. 2025-04-06]. DOI: 10.3389/fphys.2023.1040091. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9877284/
Breathing to reduce stress. Better Health Channel [online]. [cit. 2025-04-06]. Dostupné z: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/breathing-to-reduce-stress
IKEDA, Keiko, KAWAKAMI, Kiyoshi, ONIMARU, Hiroshi, OKADA, Yasumasa, YOKOTA, Shigefumi, KOSHIYA, Naohiro, OKU, Yoshitaka, IIZUKA, Makito a KOIZUMI, Hidehiko. The respiratory control mechanisms in the brainstem and spinal cord: integrative views of the neuroanatomy and neurophysiology. Journal of Physiology Sciences [online]. 2017, roč. 67, č. 1, s. 45–62 [cit. 2025-04-19]. PMCID: PMC5368202. DOI: 10.1007/s12576-016-0465-y. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5368202/
JERATH, Ravinder, BRAUN, Molly, BARNES, Vernon A. a HARDEN, Kyler. Self-Regulation of Breathing as a Primary Treatment for Anxiety. Applied Psychophysiology and Biofeedback [online]. červen 2015, roč. 40, č. 2, s. 107–115 [cit. 2025-04-19]. DOI: 10.1007/s10484-015-9279-8. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/274965480_Self-Regulation_of_Breathing_as_a_Primary_Treatment_for_Anxiety
ASHHAD, Sufyan, KAM, Kaiwen, DEL NEGRO, Christopher A. a FELDMAN, Jack L. Breathing Rhythm and Pattern and Their Influence on Emotion. Annual Review of Neuroscience [online]. červenec 2022, roč. 45, s. 223–247 [cit. 2025-04-19]. DOI: 10.1146/annurev-neuro-090121-014424. Dostupné z: https://www.annualreviews.org/content/journals/10.1146/annurev-neuro-090121-014424